A táplálkozás fontos szerepet játszhat a gyermekek otthoni szorongásoldásában. A különféle tápanyagok ugyanis más-más módon szívódnak fel és hasznosulnak a növekvő szervezetben. Ha nem is tartunk speciális diétát, akkor is érdemes odafigyelni gyermekeink étrendjére a szorongás leküzdése vagy enyhítése szempontjából. – Mire figyeljek oda szülőként? Mit adjak és mit ne adjak a gyermekemnek?

fotó: danielam, pixabay.com

Létezik speciális diéta a szorongás enyhítésére?

Régóta tudjuk, hogy a magas cukortartalmú ételek, a cukros üdítők, chips-ek nem egészségesek. Ma már könnyű ötleteket, recepteket találni az egészséges életmóddal kapcsolatban. De vajon vannak külön szempontok, van esetleg speciális diéta a szorongás oldására?

Sok szülőben az is felmerül, hogy a gyermek esetleges táplálékallergiája összefüggésben lehet-e a szorongással.

Sok mindenre nem tudunk még pontos választ. Egy azonban biztos, bizonyos „diéta”, vagyis bizonyos ételek és italok, összetevők kerülése igenis jó hatással van a szorongó gyermek vagy felnőtt szervezetére.

 

Melyek az általános szempontok?

Uma Naidoo a Harvard Egészség blogjában a következő általános szempontokat emeli ki a szorongáscsökkentő diéta kapcsán:

  • Az alacsony vagy túl magas vércukorszint,
  • a dehidratált állapot,
  • a rendszeres alkoholfogyasztás és dohányzás, valamint
  • a koffeintartalmú italok fogyasztása a szorongáséhoz hasonló tüneteket okoz a szervezetünkben.

Ezért nagyon fontos a kiegyensúlyozott táplálkozás és az elegendő víz fogyasztása a nap folyamán.

 

Ma már tudjuk, hogy az egészséges életmód nem csupán közhely. Életmódváltással kiváltható, csökkenthető a gyógyszerszedés is!

Fontos szempont az egészséges táplálkozás a mozgás mellett, a gyermekek szorongásoldásának szempontjából. Hiszen náluk sosem a gyógyszeres kezelés az első!

 

Így változtathatod meg gyermeked étrendjét a hatékonyabb megküzdés érdekében:

Mit egyen a gyerek?

J. Lucy Boyd kifejezetten gyermekekre vonatkozóan gyűjtötte össze a táplálkozással kapcsolatos tudnivalókat. Nagyon sok gyermek küzd ún. generalizált szorongással, az ő esetükben ez a diéta kifejezetten hatékony lehet.

Sok étel azonban a magyar gyermekek számára frissen nem elérhető, felmerül a kérdés, hogy akkor mivel helyettesíthetjük például a tenger gyümölcseit…?

Diéta-ötletek a szorongás enyhítésére gyerekeknek:

  • Friss zöldségek, gyümölcsök
  • Tejtermékek
  • Összetett szénhidrátok: teljes kiőrlésű pékáruk, gabona, zabpehely (B-vitaminban gazdag, hat a megfelelő inzulin termelődésre, segíti a szerotonin-szint emelkedését, mely a nyugalom érzéséhez szükséges)
  • Fehérjedús ételek
  • Reggelire is fehérje: tojás, tej, sovány pulyka felvágott, sonka
  • min. hetente 2-szer hal: tonhal, lazac, makréla, hering (Omega-3 zsírsavakban gazdag étrend segíti az egészséges agyműködést)
  • Tenger gyümölcsei

Egy másik cikkben kiemelik még a probiotikus ételek (pl. kefir, joghurt) fogyasztásának előnyeit is. Egy kutatás ugyanis összefüggés talált a bél baktériumok és a szorongás között. Ezért érdemes lehet olyan ételeket is fogyasztani, melyek a bél baktériumflóráját rendben tartják.

A polifenolok szintjét a következő ételek tartják karban:

  • bogyós gyümölcsök: áfonya, eper, szeder, málna
  • szilva, cseresznye, alma, gránátalma
  • articsóka, spenót, brokkoli
  • lenmag, mogyoró, gesztenye

A kutatók úgy vélik, ezekkel az ételekkel elősegítjük, hogy az idegsejtekben kevesebb stresszhormon termelődjön.

Milyen étrend-kiegészítők, vitaminok segíthetnek?

Különféle étrend-kiegészítők és vitaminok is segíthetnek a szorongás kezelésében:

  • Magnézium
  • Omega-3 zsírsavak
  • B vitamin komplex

Természetes B-vitamin források:

  1. sertéshús, bogyós gyümölcsök, hüvelyesek, sovány húsok, szójatej (B1 vitamin)
  2. tojás, zöld színű zöldségek, hal, gabona, sovány hús, gomba (B2)
  3. napraforgó mag, tonhal, baromfihús, burgonya, túró, máj (B3)
  4. belső szervek, avokádó, brokkoli, gomba (B5)
  5. zöldbab, teljes kiörlésű gabona, spenót, hal, banán (B6)
  6. szója termékek, tojássárgája, hal, belső szervek, sajt, édesburgonya (B7)
  7. zöld leveles zöldségek, citrusfélék, hüvelyesek, tofu, paradicsomlé (B9)
  8. tej, hal, reggeli gabonakészítmények, tojás, rákfélék (B12)

 

Reggeli hányinger esetén

Gondot szokott okozni a mindennapokban, hogy a gyermek nem akar vagy nem tud enni, amikor feszült vagy izgatott. A hozzám járó gyermekek egy része reggeli hányingerrel küzd, többen 10 óra felé tudnak csak először enni. Ezt próbáljuk megérteni és elfogadni.

Az étel erőltetése sokszor hányáshoz, reggeli rosszulléthez vezethet!

Inkább próbáljuk meg a gyermekkel közösen kitalálni, hogy neki mi és mikor esne jól. Jót tehet a hideg víz vagy épp a meleg tea kortyolgatása, illetve teljes kiőrlésű kekszek elfogyasztása, vagy egy kis darab étcsokoládé. De ez egyéntől függ.

Az is előfordul, hogy a gyermek egész nap nem nagyon eszik vagy iszik az iskolában, óvodában. Vagy azért mert válogatós, vagy mert zavarban van mások előtt. Ennek következtében van, hogy rendszeresen 14-15 óra felé eszik a reggeli után. Aztán otthon igyekszik bepótolni az egész napi adagot. Ez a rossz szokás hatással van a koncentrációs és tanulási képességeire. Az ilyen gyermekek általában fáradékonyabbak és kevésbé aktívak szellemileg és fizikailag, hangulatuk is negatívabb lehet. Előfordul, hogy túlsúllyal küzdenek.

Beszélgessünk velük arról, hogyan működik a szervezetünk, miért van szüksége a gyermekeknek a kb. 3 óránkénti evésre és a folyamatos ivásra. Illetve arról, hogy van az evésnek stresszoldó hatása is. Ne egyen, amikor nem éhes, és annyit egyen, amíg jól lakik. Figyeljen oda a szervezete jelzéseire.

Ha egyáltalán nincs ideje napközben enni, legyen nála szőlőcukor és víz, ezek gyorsan felszívódnak!

 

Mit NE egyen a szorongó gyermek?

  • A koffein-tartalmú ételek, italok fokozzák a szorongás tüneteit, és negatívan hatnak az alvásra (pl. kávé, fekete tea, energiaital)
  • Egyszerű szénhidrátok: cukrok, édességek, cukrozott ételek, cukros üdítők – hirtelen megemelik a vércukor-szintet, ami aztán hirtelen le is zuhan majd…
  • Táplálékallergia esetén fokozottan figyeljünk oda az allergiát, érzékenységet okozó összetevőkre (a csomagoláson vastagon, aláhúzva is jelölik ma már az allergén anyagokat) – mindenképp konzultáljunk gyermekorvossal ebben az ügyben!

 

A szorongásoldás összetett feladat

Láthatjuk tehát, hogy gyermekkorban az étrend megváltoztatása, egy bizonyos diéta kialakítása hatékony lehet a szorongás enyhítésére. Érdemes azonban tudni, hogy ez önmagában sosem elegendő!

A szorongásoldás egy nagyon összetett feladat. Sokféle otthoni praktika, és technika ismert ma már.

Ám ha azt tapasztaljuk, hogy gyermekünk túlzottan szorong és a tünetek hónapok múltán sem enyhülnek, mindenképp konzultáljunk gyermekorvossal és gyermekpszichológussal! (Mi történik a pszichológusnál? – erről bővebben itt olvashatsz)

 

Ez a cikk ötleteket, információkat oszt meg. A benne közölt információk nem helyettesítik a szakszerű tanácsadást, és nem képezhetik szakmai tanácsok alapját. Bármilyen speciális diéta bevezetésével kapcsolatban konzultálj a gyermekorvossal!

 

Hasznosnak találtad, amit olvastál? Akkor oszd meg ismerőseiddel is, hátha őket is érdekli! Köszönöm

 

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg ismerőseiddel! Köszönöm!