Évről évre visszatérő probléma, így ősszel különösen, a szorongás felerősödése kamaszkorban. Új tanév, új tanárok, új elvárások, hirtelen sok változás történik velük, emellett testük is teljesen átalakul. Bizony nem könnyű megtalálni ilyenkor a lelki egyensúlyt. Sok kamasznál jelennek meg a szorongás vagy a depresszió tünetei. Mire figyeljünk szülőként és hogyan segíthetünk neki?

Fotó: nastya_gepp, pixabay.com

 

Nem akarok suliba menni!

Kamasz gyermekünk számtalan mondattal hívhatja fel figyelmünket, hogy valami nincs rendjén. 2-3 hét iskola után feltűnő lehet, ha nehezebben kel fel, általában rosszullétre panaszkodik, esetleg egyáltalán nem akar iskolába menni.

Ilyenkor elkezdődik egyfajta játszma a szülő és a tinédszer között. Vajon tényleg rosszul van, vagy csak fél a dolgozattól? Egy-egy alkalom alapján nehéz kideríteni, mivel állunk szemben, ám ha több napon, héten, esetleg hónapokon keresztül mindig jelez valami nehézséget, érdemes utánajárni, mivel is állunk szemben.

ha több napon, héten, esetleg hónapokon keresztül mindig jelez valami nehézséget, érdemes utánajárni, mivel is állunk szemben.

Többféle szorongás létezik kamaszkorban is. A szorongásfajtákról bővebben itt olvashatsz.

 

Mikor lehet kóros a szorongás kamaszkorban?

A szorongás egy tárgy nélküli félelem. Állandó aggódás, rossz érzés, melyhez gyakran negatív testi panaszok és kellemetlen gondolatok társulnak. A gyermek nem direkt csinálja, nem hisztizik, hogy elérjen valamit – bár néha nehéz ezt eldönteni. Amikor azonban a tünetek, jelzések hosszabb időn át fennállnak, nyugodtan gyanakodhatunk a kamaszkori szorongás jelenségére.

A szorongás igazán akkor jelent problémát, ha a gyermek „beleragad”, kezelhetetlennek érzi, és nem tud úrrá lenni rajta. Újra és újra felerősödik, elborítja az egész gondolkodását, mindennapjait. Jelentősen befolyásolhatja a mindennapokat, az evési-alvási szokásokat, ronthatja a koncentrációt, memóriát, teljesítményt. Sok kamasz arról számol be, „OLYAN, MINTHA NEM IS ÉN LENNÉK!”

Ha hosszú ideig van jelen a gyermek életében, kimerül az állandó aggodalmaskodásban, izgalomban, sok esetben elszigetelődhet a társaitól, szélsőséges esetben még a tanulmányai is félbe maradhatnak. Ezért érdemes komolyan venni.

 

Mitől lesz egy kamasz szorongó?

A szorongás mindannyiunk életében jelen van. Kiskorunktól kezdve megtanuljuk kezelni, együtt élni vele. Tehát bizonyos mértékig normális, hogy valaki szorong. Az viszont már személyiségfüggő, illetve függ a genetikától is, hogy ki mennyire hajlamos a kóros szorongásra. Azt is tudjuk, hogy vannak olyan életesemények, melyek nagyobb eséllyel okoznak a tinédzsereknél (is) túlzott mértékű szorongást. Ilyen például:

  • ha vidéki iskolából kerül kollégiumba, új iskolába
  • rövid idő alatt sok változás (pl. költözés, osztályváltás, szülők válása) történik
  • túlzott elvárások veszik körül, melyek meghaladják képességeiket (pl. túl erős iskola vagy osztály, túl szigorú szülő)
  • túlzott iskolai nyomás nehezedik rá: túl sok tanulnivaló, túl szigorú/kiszámíthatatlan tanár, vizsgák,
  • a társas nyomás válik elviselhetetlenné, rendszeres zaklatás áldozata vagy szemtanúja
  • elhúzódó családi stressz esetén: lakhatási, anyagi nehézségek, szülők problémái
  • traumatikus élmények következtében: veszteség, komoly betegség, baleset, abúzus
  • de a hormonális változások is megterhelhetik a szervezetet, átmenetileg olyan testi panaszokkal járhatnak, melyek felerősítik a szorongást az arra hajlamosaknál (pl. lányoknál gyakori hányinger, hányás)

Kifejezetten kamaszkorban jelentkező nehézségek:

Korunk jelensége lett a megváltozott érettségi-felvételi rendszer miatti stressz. Sokszor már a gimnázium első tanévének első hetében azzal várják a diákokat, hogy a következő négy évben mi vár rájuk. Ez  a jó képességű, szorgalmas, lelkiismeretes, de szorongásra is hajlamos tanulóknál túlzottá teheti a teljesítmény és a tanulás miatt érzett aggodalmat.

Ugyancsak gyakori jelenség lányoknál a megváltozó hormonális rendszer, a közelgő menzesz miatt jelentkező hányinger és hányás jelensége. Sokan pedig a testi változások, illetve a menstruációval járó fájdalmak és kellemetlenségek miatt tapasztalnak erősebb szorongást.

Milyen tünetekre figyeljünk?

Vannak olyan tünetek, amelyek mindenki számára egyértelműen szorongásra utalnak. Ám kamaszkorban gyermekeink olyan panaszokat is mondhatnak, melynél először testi betegségekre, komolyabb vagy más dolgokra gondolunk. Máskor épp az ellenkezője fordul elő, túl banálisak lehetnek a jelzések (pl. „rosszul vagyok”, „felelés előtt izgulok”), ezért elbagatellizáljuk azokat. Szülői oldalról nézve mindkét hozzáállás érthető.

Én azt szoktam mondani, hogy az idő és az esetleges orvosi leletek hamar tükröt nyújtanak. Sok esetben az egészségügyben dolgozók tanácsolják a szülőknek és a gyermeknek, hogy keressenek fel egy pszichológust.

Ijesztő testi tünetek:

Bár a testi panaszok betegségekre emlékeztetnek, az alaposabb orvosi kivizsgálás hamar kiderítheti, hogy nem áll szervi ok a háttérben. Ezektől mindig nagyon megijednek a szülők és a gyermekek is, ami azért jó, mert hamar elindulnak segítséget kérni!

Bár a testi tünetek valóban rémisztőek, igen hatékonyan és viszonylag rövid idő alatt kezelhetőek!

A leggyakoribbak:

  • pánikszerű rosszullét (megemelkedett pulzusszám, kapkodó légzés, izzadás, remegés)
  • légzési nehézség
  • rosszul, betegnek érzi magát
  • hányinger, hányás, hasfájás, fejfájás
  • szájszárazság
  • túlzott izzadás
  • izomfeszültség
  • remegő, erőtlen, gyenge lábak
  • túlzott, indokolatlan kimelegedés
  • étvágytalanság, vagy fokozott evés
  • emésztőrendszer működésének megváltozása: hasmenés, székrekedés jelentkezése
  • alvási nehézségek: elalvási nehézség, gyakori ébredés, korai kelés, fáradtan és rossz hangulattal ébredés

Minden tünet jelzésértékű, és komolyan kell venni!

Negatív érzések és gondolatok:

A szorongást gyakran kísérik rossz érzések és ijesztő gondolatok, akár képek is. Ezek általában állandósulnak és ismétlődnek, viszonylag könnyen azonosíthatók, megfogalmazhatók. Ez a diagnosztika mellett a segítés szempontjából is nagyon fontos, hiszen erre épülnek a relaxációs és kognitív viselkedésterápiás technikák. Néhány példa:

  • Nem tudok semmit, biztos, hogy megbukok!”
  • „Mi lesz, ha megint hányni fogok/rosszul leszek a suliban?”
  • „Nekem ez túl sok, elegem van, nem bírom tovább!”
  • zavarhatja a tárgyak elhelyezkedése, bizonyos hangok, szagok
  • nem mer megszólalni bizonyos helyzetekben (pl. felelésnél)
  • lehangoltság, szomorúság, kedvtelenség,
  • feszültség, robbanékonyság

Ezek annyira lefoglalhatják az agyát, hogy emiatt nem tud rendesen koncentrálni, tanulni, de sokszor még aludni, enni sem.

A tünetek annyira zavaróak általában a számára, hogy a maga módján igyekszik velük megküzdeni, ám ezek hosszútávon csak tovább ronthatják a helyzetet.

 

Nem megfelelő megküzdési technikák

A zavaró gondolatok, ijesztő testi panaszok mindenkinél bekapcsolják a védekező mechanizmusokat. Természetes, hogy egy pánikszerű rosszullétet senki nem akar újra átélni, ezért valószínűleg elkezdni kerülni azokat a helyeket, személyeket és szituációkat, melyek ezt előhozhatják. Így válhat hamar „iskolakerülővé” kamasz gyermekünk, hisz leggyakrabban az iskolában tapasztalja ezeket az érzéseket. Úgy gondolhatja, ha nem megy, akkor meg is szűnik. De sajnos hamar be kell látni, hogy a szorongás előbb-utóbb otthon is jelentkezik: például az esti lefekvés előtt, reggel ébredéskor, délután a tanulási idő alatt, és így tovább.

A visszahúzódás és teljes izoláció azért sem jó megoldás a túlzott mértékű szorongással szemben, hiszen előbb-utóbb újra ki kell menni a lakásból, és olyankor a tünetek újra jelentkeznek.

A szorongás hatékony és hosszútávú leküzdésénél fontos megérteni és elfogadni, hogy az csak akkor megy, ha szembe nézünk vele, vagyis igenis kitesszük magunkat a szorongáskeltő helyzeteknek.

Az elzárkózás mellett leggyakoribb megoldási mód szokott lenni bizonyos cselekvések ismételgetése, rituálék kialakítása. Bár rövidtávon úgy tűnhet, hogy oldja a feszültséget, ha 3-szor lekapcsolom a kapcsolót, vagy 5-ször megölelem anyut, de idővel ezek a rituálék sajnos egyre hosszabbak és komplexebbek lehetnek, lefoglalva a gyermek egész napját. Ilyenkor már a kényszerbetegség gyanúja is felmerülhet.

És a legrosszabb, amivel egy kamasz oldhatja a szorongását, a sok negatív érzést, ha elkezdi bántani, vagdosni magát. Az elhúzódó és kezelhetetlen szorongásos állapotok gyakran vezetnek depresszióhoz. Sokkal hamarabb észre kell vennünk, és segítséget kérni, nem lenne szabad idáig eljutni!

 

Hogyan segítsünk a kamasz gyermeknek a szorongásos roham oldásában?

Először is nézzük meg, mit tehetünk egy roham esetén. Ilyenkor a cél mindig a megnyugvás és a biztonságérzet kialakítása. A leghatékonyabb módszerek:

  1. Kimenni a friss levegőre, vagy a mosdóba. Hideg vízzel megmosdani, inni egy pár korty vizet, esetleg enni egy szőlőcukrot.
  2. Maradjunk vele. Fontos lehet, hogy egy számára szimpatikus személy mellette legyen.
  3. Ha fizikálisan nem tudunk vele lenni, legyünk online vagy telefonon elérhetők, tartsuk szóval, amíg oldódik a rossz érzés.
  4. Nyugtassuk meg, hogy mindjárt jobban lesz, mindjárt el fog múlni ez a rosszullét.
  5. Vegyen mély levegőt, ha lehet tartsa bent néhány másodpercig, majd lassan szájon át fújja ki. Ezt ismételje néhányszor.
  6. Szorítsa ökölbe a kezét erősen, majd engedje ki. Ismételje néhányszor.
  7. Nézzen vicces videót, vagy számára kedves fotókat a telefonján!
  8. Nevezzen meg 5 kék színű dolgot maga körül!
  9. Öt érzék használata: Mondja el, mit lát, milyen hangokat hall, mit tapint, milyen szagokat és milyen ízeket érez?
  10. Ha mozgatható, sétáljunk egy kicsit.
  11. Segíthet a zenehallgatás, színezés vagy filmnézés is.

Sokszor előfordul, hogy kamasz gyermekünk hetekre kiesik az iskolából a szorongás túlzott mértékűvé válása miatt. Amikor újra elindul az iskolába, érdemes a fenti tippeket észben tartania, hisz újra jelentkezhetnek a rossz érzések. Jó, ha tudja, mit tehet, még mielőtt kétségbe esne. Hitessük el vele, hogy ő az ura az érzéseinek, igenis meg tudja állítani a negatív kört, és ha sikerélménye van, az nagy lendületet ad a továbbiakhoz! Elhiszi, hogy sikerülhet, neki is menni fog!

A szorongás hosszútávon hatékony leküzdése kamaszkorban

Fotó: pixabay.com

Szerencsére nagyon sokféle módszer létezik ma már a szorongásoldás tekintetében. A leghatékonyabb, ha a kamasz személyiségéhez illő technikákat sikerül összegyűjteni és alkalmazni. Előfordulhat, hogy egyik-másik nem mindig segít, de épp ezért fontos, hogy minél több módszert ismerjünk, hogy ki tudjuk tapasztalni, melyik milyen helyzetben a leghatékonyabb.

Mérjük fel, mivel is állunk szemben!

 

 

 

  1. Sokszor igen komoly testi tünetek esetén nehezen hiszik el a kliensek, hogy ezeket valóban a szorongás okozza, és nem pedig valamilyen szervi probléma. Ezért én mindig a szorongás természetével és hatásmechanizmusával kezdem az egyéni tanácsadást. Elmagyarázom a kamaszoknak, ha kell, le is rajzolom, vagy atlaszokkal alátámasztom, hogyan működik a szervezet, és mi az a stresszreakció.
  2. Otthon is nyugodtan lehet arról beszélgetni, hogy melyek a szorongáskeltő helyzetek, személyek, ezek milyen jelzésekkel járnak. El lehet először kezdeni egy ún. szorongás-napló írását kezdeni. Ezzel árnyaltabb képet kapunk a gyermek mentális állapotáról.
  3. Ha a családban más is hasonló nehézségekkel küzd, akkor az is megnyugtató, hogy nincs ezzel egyedül, és attól még élhet teljes boldog életet. A szorongásra való hajlam örökölhető, de szinte mindenki megtapasztalja élete során. Itt a lényeg, hogy olyan mértékű legyen, ami nem rontja a mindennapi élet minőségét! Meg lehet és meg is kell tanulni ezzel a jelenséggel együtt élni. Sok kamasz, tapasztalataim szerint, sokszor nagyon megijed, és visszahúzódik a biztonságos szülői házba. Ilyenkor nagyon fontos, hogy a szülők, hogyan reagálnak. Ha megijedünk és úgy érezzük, hogy gyermekünk nem képes felvenni a harcot és hatékonyan megküzdeni a szorongással, akkor ezt ő is elhiheti és sokkal nehezebb lesz ebből az állapotból kimozdítani. Ilyenkor sokan már a gyógyszeres megoldáshoz folyamodnak, amiről én azt gondolom, hogy csak nagyon súlyos esetben, illetve akkor érdemes használni, ha az egyén már „mindent” megpróbált azért, hogy jobb legyen. Sajnos, magától nem oldódik meg a helyzet, tenni is kell érte.

 

Alap szorongásoldó módszerek:

  • Légzőgyakorlatok: mély hasi légzés
  • Relaxációs módszerek: progresszív izomrelaxáció, autogén tréning (rendszeresen, naponta 2-szer!)
  • Életmód-váltás, a megfelelő alvási-evési szokások visszaállítása, a rendszeres mozgás és a friss levegő szerepének elismerése, stresszorok minimalizálása, minőségi kapcsolatok ápolása

Emellett hatékony lehet a személyre szabott nyugi-doboz és „nyugi-lista” használata. Ez utóbbinál egy listát készít a számára hatékony szorongásoldó, figyelemelterelő tevékenységekből, melyeket aktívan és hatékonyan használ. Itt a legfontosabbak a hobbiszinten végezhető tevékenységek: zenehallgatás, tánc, mozgás, jóga, színezés, olvasás, beszélgetés, háziállattal játszás, bármi, amit szeret és ami feltölti, kikapcsolja!

 

Legyőzhető a szorongás kamaszkorban!

Van egy jó hírem! Bármilyen ijesztőek is a tünetek, és bármennyire is úgy érzi a kamasz gyermek, hogy ez elviselhetetlen és leküzdhetetlen – A SZORONGÁS LEGYŐZHETŐ! Megszelídíthető és kezelése, leküzdése bárki számára megtanulható.

A legeslegfontosabb, hogy ne szégyelljük a kialakuló nehézséget!

Kérjünk segítséget, amikor úgy érezzük, hogy gyermekünk egyedül nem tudja leküzdeni a szorongást! Egy független szakember máshogyan beszélget a kamasz gyerekkel, mint akár a szülők, akár a pedagógusok, vagy barátok. Segít az okok feltárásában és a mindennapos feszültségek hatékony kezelésében. A szülőknek is elmagyarázza, mi és miért történik. A jó, és személyre szabott tanácsadás vagy terápia egy életre szóló kapaszkodót jelent a kamasz számára. Olyan technikákkal gazdagodhat, melyeket egész élete során alkalmazhat majd az életszakaszok váltásánál, a kialakuló nehézségek kezelésénél.

Az általam alkalmazott leghatékonyabb technikák, a beszélgetések és a kapcsolattartás mellett, a progresszív izomrelaxáció és az autogén tréning módszere. Ha a módszerek és hozzájuk kapcsolódó termékek bővebben érdekelnek, kattints a nevükre:

>>Progresszív izomrelaxáció

>>Autogén tréning

 

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg ismerőseiddel! Köszönöm!