A lányom késő éjszakáig csetel, játszik, videót néz. A WC-re sem megy mobil nélkül, az meg pláne szóba sem jöhet, hogy imádott eszköze otthon maradjon, ha elindulunk valahová!” – kezdi egy édesapa a beszámolóját. Mindenhol telefonját szorongató és lázasan hallgató vagy nézegető embereket látunk. Ez a jelenség kamasz gyermekeinket is megfertőzte. Mégis mit tehetünk szülőként, hogyan előzhető meg a mobilfüggőség kamaszkorban?

kép: ghcassel, pixabay.com

Ma már nem tehetjük meg, hogy nem adunk mobilt a kamasz gyerek kezébe. Több szülő, mint Bill Gates, a Microsoft alapítója, 14 éves korig nem adott okostelefont a gyerekeinek. Ám a világ hirtelen nagyot változott: a koronavírus járvány miatt rengeteg diákot érint a digitális oktatás, és ezáltal a digitális eszközök napi szintű használata.

Szülő legyen a talpán, aki a munkája és a mindennapi teendők mellett, becsülettel oda tud figyelni, mikor, mennyi ideig és mire használja a gyerek a digitális eszközöket. Kamaszkorban még nehezebb dolgunk van, hisz a gyermeknek megvan a maga privát szférája, nem lehet csak úgy rendszabályozni! Sokszor már csak akkor eszmélünk, amikor nagy a baj: a gyerek órákon át ki sem jön a szobájából, a mosdóba is viszi magával az okostelefont, és még éjjel is azon nézi a videókat. Közben egyre sápadtabb, soványabb, erőtlenebb, ingerlékenyebb.

Ez így nem mehet tovább!

Szülőként viszonylag hamar érezzük, hogy gyermekünk talán túl sokat lóg a telefonján, de sokáig szemet hunyunk efölött. Kamasz gyerekünk azon kapja a leckét, azon néz utána az ismereteknek, azon tartja a kapcsolatot a barátokkal, azon játszik, azon hallgat zenét, azon csinál mindent. Nagyon nehéz kívülről beleszólni, mikor elég, mert mi is tudjuk, hogy ezekre szükség van. No, de napi 20 órában!? Hogyan és mikor érdemes ezt a folyamatot megállítani? – kérdezi sok szülő.

Én azt gondolom, hogy először érdemes egy kis önvizsgálattal kezdeni. Mielőtt elkezdünk veszekedni kamasz gyerekünkkel, alaposan vizsgáljuk meg a mi okostelefon használatunkat! Egy héten keresztül minden nap jegyezzük fel, hogy mikortól meddig használtuk, és mit csináltunk pontosan rajta. Használhatunk képernyőidőt összegző alkalmazást (pl. Androidos telefonra: Screen Time) is, mely pontosan visszajelzi nekünk a szokásainkat. Megdöbbentő lesz látni az eredményt…

Ugyanezt alkalmazhatjuk utána kamasz gyermekünknél is, természetesen vele együtt, az ő beleegyezésével. Ezeknél az alkalmazásoknál pontosan beállíthatunk korlátozásokat is.

Fontos, hogy megértse, nem büntetni akarjuk, nem utáljuk őt, hanem épp ellenkezőleg, ezek a beállítások az ő testi-lelki-mentális egészségének érdekében történnek. Mindezt telefonos alkalmazás nélkül is meg lehet tenni, csak úgy sokkal nehezebb, hisz folyamatosan szükség van az önfegyelemre, önkontrollra.

Mit jelent a mobilfüggőség kamaszkorban?

Magyarországon Dr. Körmendi Attila, a Debreceni Egyetem Pszichológiai Intézetének adjunktusa, a téma egyik szakértője. Megfogalmazása szerint a mobilfüggőség egy ún. viselkedési addikció, vagyis olyan klinikai diagnózis, mely kezelésre szorul. A mobilhasználat bizonyos mértékig mindenki életében jelen van, de amikor már eluralja a mindennapokat, és negatívan hat a tevékenységekre, testi-lelki egészségre, akkor már bizony kezelni kell. A mobilfüggő kamaszra jellemző, hogy egyre több ideig használja az eszközt, illetve hogy a gondolkodása beszűkül az okostelefonon elérhető tartalmakra, tevékenységekre. A diagnózis felállításánál fontos szempont még a megvonási tünetek megléte, vagyis amikor nem használhatja a kamasz az okostelefonját, erős szorongás, bizonytalanságérzés vagy agresszió jelentkezik.

Dr. Körmendi Attila szerint a mobiltelefon függőség, vagy túlzott mértékű mobiltelefon használat, több részből állhat:

  • számítógépes játék függőség a telefonon keresztül

  • internetfüggőség, a telefon folyamatos elérhetőséget biztosít

  • közösségi oldalaktól való függőség, a telefon folyamatos elérhetőséget biztosít

  • mobiltelefon funkcióitól való függőség (zene, SMS, telefonálás, videó, fényképezőgép)

A kamaszoknál is megjelenik az ún. nomophobia (no-more-mobile-phobia) jelenség, mely a mobilhiánytól való rettegést jelenti. Ilyenkor a kamasz erős szorongást, feszültséget érez. Fél, hogy kimarad valamiből, lemarad a legújabb videókról, információkról, kirekesztődik a társaságból.

Hogyan ismerhető fel a mobilfüggőség a kamaszoknál?

Mint korábban láthattuk, a mobilfüggőség egy kezelésre szoruló állapot. Sok esetben inkább magatartási zavarról, problémás mobiltelefon használatról beszélhetünk. Ha a tünetek hónapokon át fennállnak és súlyosbodnak, akkor érdemes szakembert felkeresni.

A mobilfüggőség tünetei kamaszkorban:

  • sok konfliktus van a családtagokkal a túlzott használat miatt

  • azonnal reagál minden értesítésre, mindig online akar lenni

  • elzárkózik a közös programoktól, helyette mobilozik

  • iskolai teljesítménye romlik

  • ingerlékenyebb, fáradtabb

  • megváltozik az étkezése (nem eszik, csak a szobájában vagy csak mobilozás közben eszik)

  • elalvási nehézség jelentkezik (sokáig fent van, addig is mobilozik)

  • alvásproblémák (éjjel felébred, és nem tud visszaaludni, mobilozik, hogy újra elálmosodjon)

  • elhanyagolja a személyes higiéniáját, családi-baráti kapcsolatait

  • nem tud iskolába járni fáradtság, mentális nehézségek miatt

  • állandó kimerültség, koncentrációs nehézség, szorongás jelentkezik nála

  • fizikailag és lelkileg is rosszul érzi magát, ha nem használhatja

Ne várjuk meg, míg a mobilfüggőség kialakul!

Elég rémisztő állapot tud lenni, mikor kamasz gyerekünk ennyire belecsúszik, szinte elveszik ebben a digitális világban. Ezért szülőként és szakemberként is úgy gondolom, hogy nagy hangsúly van a megelőzésen.

Tudnunk kell, hogy bizonyos életesemények, tanult vagy örökölt jellemzők is befolyásolják a mobilfüggőség kialakulását. Ha egy kamasz például lelkileg nem érzi jól magát, magányos, bántják, kiközösítik, akkor nagyobb valószínűséggel talál örömöt és vigaszt az online térben. Ha nem foglalkozunk a gyermekkel, sokat van otthon egyedül, mert mi nem érünk rá, vagy épp veszekszünk, akkor se csodálkozzunk, hogy egy idő után az okostelefon lesz a legjobb barátja. A szorongást is jól tudják oldani a mobiltelefon alkalmazásai, a lehangolt állapotnál is átmenetileg segíthet. De mindenképpen érdemes tudni, hogy hosszútávon csak növeli ezek elmélyülését, állapotromláshoz vezet. (További okokról itt olvashatsz.)

Épp ezért nagyon fontos, hogy szülőként észrevegyük, ha gyermekünk szomorú, csalódott, feszült, de azt is, ha örül valaminek. A jó szülő-gyermek kapcsolatban meghallgatjuk, megértjük egymást, elmondhatjuk a véleményünket, gondolatainkat, feltehetjük a kérdéseinket. Mutassunk kamasz gyerekünknek jó példát: tegyük félre a mobilt, amikor beszélgetünk, vagy vacsorázunk, vezetés közben sose telefonozzunk, ápoljuk családi-baráti kapcsolatainkat, és rendszeresen foglalkozzunk testi-lelki egészségünkkel is!

Végül pedig néhány konkrét ötlet a mobilfüggőség megelőzéséhez:

Így előzhető meg a mobilfüggőség kamaszkorban! – 15 tipp

  1. Telepíts és használj képernyőidő figyelő és szabályozó alkalmazást! Időről időre ellenőrizd, módosítsd! Ha nem megy egyedül, kérj segítséget!
  2. Amikor nem létszükséglet, kapcsold ki az értesítéseket! – semmi nem lehet olyan sürgős, hogy amiatt ne fürödj, vagy vacsorázhass nyugodtan!
  3. Szabj határokat, és tartsd be azokat! – például hétköznap mettől meddig mobilozhatsz, lefekvés előtt fél órával már nem, stb.
  4. Tanulás közben kapcsold ki a telefont, vagy vidd ki a szobából és némítsd le!
  5. Elalvás előtt legkésőbb fél órával kapcsold ki!
  6. Ha éjjel felébredsz, ne mobilozz!
  7. Használj ébresztőórát vagy -rádiót!
  8. Legyen karórád, ne a mobilon nézd meg mindig az időt!
  9. Oszd meg barátaiddal a döntésedet: pl. este 8 után már nem vagy elérhető!
  10. Használj hosszú, bonyolult jelszót a képernyőzár feloldásához, így biztos 3x is meggondolod, hogy kell-e a telefonon megnézni valamit! 😉
  11. Találj értelmes elfoglaltságokat, legyenek hobbijaid!
  12. Mozogj rendszeresen!
  13. Barátaiddal inkább személyesen találkozz, mint csetelj!
  14. Problémáidat ne gyűjtögesd, ne fojtsd magadba, beszéld meg valakivel, akiben megbízol.
  15. Tanulj meg hatékony stresszoldó, indulatkezelő módszereket!

Ha tetszett a cikk, oszd meg a Facebook-on! Ha követed a Facebook-oldalamat, akkor biztosan nem maradsz le semmi újdonságról!

Érdekel a hatékony szorongásoldás gyermekkorban? Akkor iratkozz fel a hírleveleimre és töltsd le most az ingyenes e-könyvet!

Irodalom: Dr. Körmendi Attila: A mobiltelefon függőség mint viselkedési addikció

 

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg ismerőseiddel! Köszönöm!