Minden szülő rémálma az órákig tartó esti rutin, ami elhúzódhat az egész késő gyermekkorig. Vagy ami még ennél is fárasztóbb, ha gyermeked éjjelente nyugtalanul alszik, és sokszor felkel felébresztve ezzel a benneteket is. Biztos ismerős a krónikusan fáradt anyuka vagy apuka képe, aki már évek óta nem aludt egy jót… Nézzük most meg kicsit részletesebben, miért fél a gyermek egyedül aludni és hogyan segíthetsz neki?

foto: Victoria_Borodinova, pixabax.com

 

Együtt alvás vagy külön alvás?

A gyermek születésekor már felmerül a kérdés: együtt vagy külön aludjon-e. Számos előnnyel és hátránnyal is járhat az együtt alvás, mégis azt gondolom, hogy inkább később válik ez a téma igazából aggasztóvá. Eleinte még nagyon jó érzés, hogy ott szuszog mellettünk a pici, kényelmes, hogy nem kell felkelni megnyugtatni. Aztán telik az idő, nem tudunk már úgy pihenni, esetleg a párunkkal szeretnénk több intimitást, vagy újabb babát várunk.

Amikor megszületik a kistestvér szinte azonnal szóba jön a külön szoba. Hirtelen nagyfiúként, nagylányként látjuk gyermekünket, és ez alapján elvárjuk tőle, hogy a saját szobájában tudjon aludni. Ez nagyon szépen is hangzik, de tudjuk, hogy az élet nem ilyen egyszerű. Még a külön szobában nevelgetett gyermek is előbb-utóbb elkezd félni. Ezek a félelmek lehetnek életkori sajátosságok, vagy a különböző életesemények velejárói. Ezt jó ha tudjuk, mert akkor megértőbben és türelmesebben tudunk nekik segíteni ezekben az időszakokban.

 

Miért fél a gyermek egyedül aludni?

Ez a fajta félelem gyerekeknél az ún. szeparációs szorongás jelensége. A szeparáció különválást jelent.

Az egyedül lét ijesztő, mert a gyermek számára sokáig a szülő jelenti a biztonságot.

Tehát alapvetően ez egy természetes jelenség. Akkor válik zavaróvá, ha hónapokon keresztül jelentkezik és jelentősen befolyásolja a mindennapok menetét, illetve a gyermek viselkedését, hangulatát, alvási szokásait. Az is normális, ha a korábban említett kritikus életkorokban, vagy bizonyos változásokkal, életeseményekkel terhelt időszakban néhány hétig fennáll.

Még a nagyobb gyermek is sokszor fél egyedül aludni. Bizonyos esetekben elhúzódhat a felnőttkorig is.

 

Így segíthetsz neki

Előbb-utóbb dönteni kell, és ezt nem könnyű elfogadtatni a gyermekkel. Ráadásul ő megérzi, ha bizonytalan vagy, és ő addig fog próbálkozni, amíg elbizonytalanít.. Vagyis ő alapvetően veled szeretne aludni.

A jó tanács ahhoz, hogy segítsd gyermekedet az egyedül alvásban a következetesség! Ám az alapelv itt a fokozatosság és a türelem!

  1. Beszélgess vele a félelmeiről! – mit érez, mit gondol pontosan? Mesélj neki arról, te gyerekként hogyan győzted le a félelmeidet, neked mi segített! Le is rajzolhatja.
  2. Beszélj vele a szorongásról! – hogy ez természetes, hogy milyen jelei vannak, és hogyan lehet kezelni?
  3. Nézegessetek könyveket, rajzfilmeket, videókat a témáról – akkor láthatja, hogy nem csak ő küzd ezzel a nehézséggel, és hogy te segíteni szeretnél neki.
  4. Alakítsatok ki esti rutint! – a gyermekek számára megnyugtató, ha minden este ugyanúgy történik. Legyen benne idő összebújásra, beszélgetésre is. Lefekvés előtt 1-2 órával már ne legyen képernyő!
  5. Motiváld! – Csinálj neki kedvet ahhoz, hogy a saját szobájában aludjon (pl. poszterekkel, különleges éjjeli lámpával, világító plüssel)
  6. Dicsérd és jutalmazd! – minden apró lépés számít! Minden nap próbálja meg, és mi segítünk, hogy sikerüljön.

Nem baj, ha néha nem sikerül

Készülj fel rá, hogy nem mindig fog ez menni. Előfordul, hogy rossz napunk van, rosszat álmodunk, az átlagosnál feszültebbek vagyunk, a gyerekek is ugyanígy vannak. Ezt próbáljuk megérteni és elfogadni. Attól mert egy-egy este máshogy alakul, még nem azt jelenti, hogy most már mindig így lesz, és kezdhetjük az egészet elölről, vagy hogy „csődöt mondtunk”.

A szorongásra hajlamos gyermekek számára az is gondot jelent, ha máshol kell aludniuk. Nehezebben alszanak el a nagyszülőknél, a táborban vagy a hotelszobában is. Ha ismerjük és elfogadjuk őt ilyennek, akkor ő is könnyebben elfogadja a helyzetet. Életkorhoz igazodva segíthetünk neki minél hatékonyabb megküzdési technikákat elsajátítani, hogy az alvás minél pihentetőbb legyen a számára és a számunkra is!

Néhány tippet még itt is olvashatsz!

 

 

 

Ha hasznosnak találtad a bejegyzést, oszd meg ismerőseiddel! Köszönöm!